Holland College Home
View Search

West Prince Campus and O’Leary students celebrate graduation

May 27, 2014

(L-R) Jake Baird, Vice President of Programs and Chief Learning Officer; Adult Education student speaker  Megan Henderson;  Greg O’Brien, student speaker graduating from Electrical Technology – Construction; and Minister Gail Shea at the recent graduation ceremony for Holland College’s West Prince Campus and Adult Education programs.

(L-R) Jake Baird, Vice President of Programs and Chief Learning Officer; Adult Education student speaker Megan Henderson; Greg O’Brien, student speaker graduating from Electrical Technology – Construction; and Minister Gail Shea.

May 27, 2014. Charlottetown, PE – About 80 students celebrated their graduation from adult and community education and full-time Holland College programs at the West Prince Campus, and from the Resident Care Worker program in O’Leary recently. The ceremony took place at Westisle Composite School.

Claire Deveau-Muir sang the national anthem. Student speakers were Megan Henderson from Adult Education and Greg O’Brien, who was graduating from the Electrical Technology – Construction program. Guest speaker was the Hon. Gail Shea, Member of Parliament for Egmont.

Following is a list of graduates as supplied by Holland College. Where no home province is stated, the student is a resident of P.E.I.

ADULT AND COMMUNITY EDUCATION
GENERAL EDUCATION DEVELOPMENT (GED)
Ryan Bulger, O’Leary; Joey Campbell, Mount Pleasant; Bailey Carragher, Tignish; Patrick Collicutt, Cape Wolfe;  Cody Doucette, Alberton; Juanita Doucette, Woodvale; Kelsie Handrahan, Tignish; Christopher O’Halloran, O’Leary.

HIGH SCHOOL CREDITS
Kayla Breen, Tignish; Martina Butler, St. Louis; Mary-Anne Gallant, Elmsdale; Shawnna Gaudet, Coleman; Billie Lewis, Alberton; Sara MacWilliams, O’Leary; Vanessa McInnis, Tignish; Kerissa Richards, St. Louis; Twila Seymour, Alberton.

WEST PRINCE CAMPUS FULL-TIME PROGRAMS
ADMINISTRATIVE ASSISTANT
Makayla Christine Arsenault, Tignish; Lois Blaisdell, Tyne Valley; Kisha Love Delaney, Alberton; Joyce Gallant, Kinkora; Barbara Hennessey, Charlottetown; Debbie Horne, Alberton; Taylor Jenkins, Charlottetown;  Kate Lanigan, Stratford;  Olivia Leard, Montague;  Tanisha Perry, Tignish.

BUSINESS ADMINISTRATION
Roxanne Marie Boylan *, Alberton; Kirby Buote **, Tignish; April Delaney *, St. Louis; Chelsey MacPhee **, Coleman; J. Daniel McArthur **, Tignish; Kristin McNeill **, Tignish; Megan O’Halloran **, St. Louis; Jacqueline Smallman *, O’Leary; Zacharie Stewart **, O’Leary.
*Certificate, Small Business Manager
** Diploma, Business Manager

ELECTRICAL TECHNOLOGY – CONSTRUCTION
Nick Doyle, Clyde River; Donald Duffy, Stratford; Travis Fitzgerald, Summerside; Blake B. Gallant, Miscouche; Brody Jenkins, Summerside; Martin “Gerry” Lewis, Lennox Island; Chron MacVittie, Hampton; Gregory Liam O’Brien, Charlottetown; Connor Smith, Tracadie Cross; Lawrence John Young, Grand Tracadie.

OUTDOOR POWER EQUIPMENT
Rene Duranleau, Summerside; Brittany Hazel, Belfast; Troy MacLean, Bonshaw; Mitch Roper, Charlottetown.

RESIDENT CARE WORKER
Joanne Arsenault, Tignish; Amanda Cann, Summerside; Jessie Coughlin, O’Leary; Elizabeth Doucette, Tignish; Jolene Gavin, St. Louis; Amber Handrahan, Tignish; Priscilla Handrahan, Alberton; Patricia Harper, Alberton; Claudette McHugh, Tignish; Jamie Lynn Moore, Ellerslie; Diane Morrison, East Bideford; Natasha O’Brien, Elmsdale; Susan L. Rayner, O’Leary; Jessica Schurman, Summerside; Belinda Stewart, Ellerslie; Diane Barbara Tripels, O’Leary.

SPORT AND LEISURE MANAGEMENT
Kimberly Andrews, Tignish; Colten Donahue, Bloomfield; Brittney Doucette, Bloomfield; Joanna Palmer, East Bideford; Jesse Shields, O’Leary.

WELDING –  LEVEL 1
Alex Bernard, Richmond; Devon Alan Bernard, St. Louis;  Blaise Bulger, Ellerslie; Jorden Daigle, Borden-Carleton; Nathan David Ellis, East Bideford; Logan Gallant, St. Louis; Jacob Cylas Gamble, O’Leary; Brandon Graham, Alberton; Tyril J. Lynch, Alberton; Nicholas McDowell, Summerside;  Andrew Noble, Ellerslie; Michaela Shania Profit, St. Louis; Thomas Rycroft, Timberlea, N.S.; Kelton Standen, East Mountain, N.S.; Justice Walker, Ellerslie.

 30-

For media inquiries, please contact:
Sara Underwood
Media and Communications Officer
Tel: (902) 566-9695

 

140 Weymouth Street  •  Charlottetown, PE  •  Canada  •  C1A 4Z1  •  info@hollandcollege.com  •  1-800-446-5265